Alois Nebel – železničiar telom i dušou prichádza na Slovensko

Od zajtrajšieho dňa sa v slovenských kinách premieta nové výnimočné dielo českej kinematografie animovaný film Alois Nebel. Distribúciu filmu, ktorý je cez hlavného hrdinu bytostne spojený so železnicou a na ktorom sa podieľali aj slovenskí tvorcovia, podporila ako jeden z hlavných partnerov aj Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK).

Priezvisko Nebel je po česky hmla a odzadu Leben, teda život. A o tom je celý príbeh. O živote, ktorý sa občas akoby strácal v hmle a my nevieme kadiaľ ísť. O nevyriešených krivdách a traumách, ktoré sú v hmle a minulosti schované a stále na nás útočia,“ hovorí o postave Aloisa Nebela scenárista Jaroslav Rudiš.

Film režiséra Tomáša Luňáka vznikol z rovnomennej komiksovej predlohy a kombinuje postupy hraného a animovaného filmu. Tvorcovia použili unikátnu technológiu rotoskopie, ktorá previedla hrané zábery do kreslenej podoby a zachovala ducha predlohy. Dielo bolo uvedené na prestížnych svetových festivaloch, je nominované za Českú republiku na Oscara a v ôsmych kategóriách na Českého leva. V hlavných úlohách hrajú Miroslav Krobot a Karel Roden. Príbeh samotárskeho výpravcu je zasadený do zapadnutej železničnej stanice v Jeseníkoch. Pokojný Neblov život občas narušia živé spomienky z minulosti ako hmla, z ktorej vystupujú rôzne osudové postavičky.

Železnica je v stredoeurópskom priestore kultúrny fenomén, ktorý spája minulosť so súčasnosťou i budúcnosťou a jej prítomnosť je cítiť najmä v českej kinematografii. To bol hlavný dôvod podpory filmu zo strany ZSSK.“

Alois Nebel – Trailer

You may also like...