Detská železnica ožije burzou kníh a nadejnými novinármi

Obľúbená Košická detská historická železnica v Čermeľskom údolí ožije počas víkendu hneď dvomi mimoriadnymi akciami. Pozornosť širokej verejnosti určite priláka burza kníh, ktorá sa uskutoční v sobotu 19. mája. V nedeľu 20. mája sa zas po prvýkrát na železničke stretnú nádejní novinári. Akcie organizuje za podpory grantov Košice 2013 EHMK a Ministerstva kultúry SR občianske združenie Detská železnica Košice. 

kosica detska historicka zeleznica

V literárnom vagóne objavte knihu, ktorá vám v knižnici chýbala

„Burza kníh je jednou z viacerých akcií, ktoré pripravujeme na tohtoročnú sezónu. Zorganizovať sa nám ju podarilo v spolupráci s Knižnicou pre mládež mesta Košice. Na stanici Čermeľ v sobotu nájdu všetci návštevníci unikátny a vzácny „Literárny vagón“, ktorý bude počas celého dňa plný detských knižiek. Tie si budete môcť odniesť domov za dobrovoľné príspevky.Tie poputujú na opravu už roky nepojazdného služobného vozňa a lokomotívy Janka, ktorá je jedným zo symbolov železničky,“ hovorí riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský.

Starú knihu prineste so sebou 

Organizátori veria, že aj samotní cestujúci a návštevníci so sebou prinesú staré detské, dobrodružné,   železničné, či iné zaujímavé knihy, ktoré venujú do burzy. Medzi stovkami kníh si tak návštevníci určite nájdu nejeden zaujímavý titul.

Knižky, ktoré sa nepodarí v tento deň predať, budú k dispozícii počas niektorých ďalších podujatí, ktorých bude na železničke v tomto roku viacero. Burza kníh sa začne v sobotu o 10.30 hod.

Železnička vychová mladých novinárov 

Okrem kníh bude víkend na železničke patriť aj mladým nádejným novinárom. „Železnica vždy lákala pozornosť médií preto, že sú s ňou spojené mnohé ľudské príbehy. Písanie o železničke je stále atraktívne, veríme preto, že je to ideálny priestor na objavenie nádejných novinárskych talentov,“ vysvetľuje Lehotský. Stretnutie detí bude v staničke Čermeľ o 10.15 hod., deti sa prevezú váčikom, spoznajú tajomstvá prevádzky parného vláčika a inej železničnej práce a pod odborným dohľadom pripravia o svojich zážitkoch novinové články. Práce všetkých detí budú nakoniec ocenené odmenou.

Košická detská historická železnica odštartovala tohtoročnú sezónu počas posledného aprílového víkendu. Už počas prvých dní sa železničkou previezli stovky návštevníkov. Tohtoročnú sezónu budú dopĺňať viaceré sprievodné podujatia, ako vystúpenia divadiel či hudobníkov, prehliadka filmov o úzkorozchodných železniciach, a jeden z víkendov bude venovaný 1. Košickej šachovej škole. Už nasledujúcu nedeľu 27. mája je pripravené prvé stretnutie malých železničiarov, nakoľko OZ DŽK v tomto roku plánuje v Čermeli obnoviť pôvodnú tradíciu detskej obsluhy železničky.

You may also like...