Elektrický poschodový vlak Ľudmila premáva na krajnom východe

Na slovenských železničných tratiach začal premávať ďalší moderný poschodový vlak. V poradí už siedma elektrická poschodová jednotka dostala meno Ľudmila 671.007. Celkovo bude po hlavnej severnej vlakovej trase (od Nového mesta n/V až po Čiernu n/T) jazdiť desať bezpečných a pohodlných elektrických vlakov uspôsobených aj na prepravu imobilných cestujúcich.

V súčasnosti jazdí na slovenských tratiach už štrnásť nových vlakov – sedem elektrických poschodových jednotiek, štyri súpravy typu „push-pull“ a tri dieselové motorové jednotky.

671.005

V nových vlakových súpravách cestujúcich už na prvý pohľad príjemne prekvapí veľkorysý osobný priestor, ako aj priestor na batožinu. Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. V lete cestujúci určite ocenia účinné vetranie a klimatizáciu, v zime zase dobre fungujúce kúrenie. K celkovému pohodliu cestujúcich prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku. V nových súpravách to majú jednoduchšie aj ľudia so zníženou mobilitou, ktorí sa môžu spoľahnúť na sklápaciu rampu. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou. Samozrejmosťou vozňov je vlakový „rozhlas“ a informačné LED tabule, ktoré informujú o najbližších cieľových staniciach. Výrobca týchto moderných súprav myslel aj na bezpečnosť cestujúcich. Vo vlaku monitorujú situáciu kamerové systémy.

V rámci projektu obnovy vozidlového parku ZSSK bude na Slovensko dodaných spolu 10 kusov dvojpodlažných elektrických jednotiek pre prímestskú dopravu, 12 kusov dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia.

You may also like...