Huawei zabezpečí moderné Wi-Fi pre ZSSK

ZSSK dnes začala nasadzovať novú technológiou šírenia Wi-Fi signálu pre cestujúcu verejnosť, ktorá bude primárne využívaná pre vagóny prvej a druhej triedy v medzinárodnej doprave.

V pilotnom projekte bude technológia montovaná do 20 vagónov. Po vyhodnotení kvality technológie v ostrej prevádzke ZSSK vypíše verejnú súťaž na montáž novej technológie do cca 200 ďalších vagónov.

V súčasnosti využívané riešenia Wi-Fi pripojenia už nereflektujú všetky potreby a očakávania cestujúcich, pripravovaná zmena je preto posunom o niekoľko technologických generácií vpred s dôrazom na kvalitu a veľký potenciál ďalšieho rozvoja.

„Ak chceme v ZSSK reálne súťažiť s cestnou dopravou a súkromnými konkurentmi, technologická vyspelosť ponúkaných služieb tomu musí zodpovedať. Internetové pripojenie, ktoré stačilo pred ôsmimi rokmi, je dnes zúfalo zastarané a cestujúci sa naň oprávnene sťažujú. Pokiaľ chceme naplniť naše ambiciózne ciele v raste prepravených ľudí a tržieb, musíme investovať,“ konštatuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky.

363_107 a 350_007

Víťazné riešenie pochádza od výrobcu Huawei, ktoré v pilotnom režime dodá a namontuje spoločnosť WDS Solution. Dodávaná technológia v mnohom prekračuje súťažné podmienky a prináša ďalšie výhody, ako napríklad v počte použiteľných SIM kariet, fyzických rozmerov zariadení (kľúčový parameter pre montáž), použitie interného harddisku pre poskytovanie nových služieb cestujúcej verejnosti, využitie dátového signálu potenciálne až od ôsmich operátorov a pripojenie viac ako 100 cestujúcich v jednom vagóne bez zmeny kvality dodávaného signálu. Rovnako dôležitá je aj spôsobilosť zariadení pracovať v náročnej železničnej prevádzke, kde musia pracovať pri vysokých rýchlostiach vlakov a v prostredí s elektrickými výbojmi (prepätím) spôsobenými elektrickým vedením nad vagónmi.

„Dnes reálne potrebujeme aspoň tri SIM karty pre troch slovenských operátorov a v medzinárodnej preprave aspoň dve ďalšie,“ hovorí Martin Stach, riaditeľ sekcie informačných technológií ZSSK a dodáva: „Doteraz využívané riešenie pracuje iba s dvomi SIM pre vnútroštátnu prepravu a kapacitne ani technologicky už nestačí. V dohľadnom čase musíme pripraviť generačnú výmenu Wi-Fi pripojenia a rozšíriť Wi-Fi v stovkách ďalších vagónov. Najprv si však ponúkané zariadenie, samozrejme, musíme otestovať v menšej sérii.

Riešenie vysúťažené ZSSK je v prevádzke na železniciach v Španielsku v desiatkach kusov, v Číne v stovkách kusov a prebiehajú rokovania o nasadení v Poľsku a Česku.

Pôvodné riešenie

Nové riešenie (Huawei)

Značka zariadenia

Draytek Vigor

Huawei

WiFi štandard

802.11n (cca 300 Mbps)

802.11ac (cca 1 Gbps)

Počet súčasne pripojených WiFi klientov

?

128

Počet Wifi streamov na vagón (MIMO)

1

3

Počet pozícií pre SIM

3

8

Počet 3G/4G modemov

1 (2 x USB pre pripojenie externého modemu)

4

Využitie viacerých LTE liniek (operátorov)
súčasne

Áno (Loadbalancing)

Áno (Loadbalancing)

Počet inštalovaných 3G/LTE antén

4

8

Prevádzková teplota (stupeň celzia)

od 0 do 45

od -25 do +70

Rozmer LTE smerovača

241 mm x 165 mm x 44 mm

280 mm x 200 mm x 44 mm

Podpora železničných štandardov

N/A

EN50121-3-2 Rail – Apparatus for
Rolling Stock
EN50124-1
EN 50155 Rail – Electronic
Equipment on Rolling Stock Class
TX (EMC, Environmental)
EN 61373 Rail – Environmental,
Shock and Vibration

Krytie

N/A

IP54

Lokálne úložisko dát (poskytovanie lokálneho obsahu – web, video, …)

N/A

128 GB SSD disk (možný
upgrade do 1 TB)

Podpora lokalizácie GPS

N/A

Áno (vstavaný GPS modul)

Podpora napájanie cez Ethernet (možnosť pripojenia dalších zariadení bez nutnosti použitia napájacieho zdroja)

N/A

4 x PoE ethernet na oboch
zariadeniach

Možnosť základného ovládania LTE smerovača pomocou SMS správ

N/A

Áno

*****

You may also like...