Jazda Magdy M131 do Hnileckej doliny

Prvá tohto ročná jazda KHKV je za nami.  Dňa 17. marca sa po zimnej pauze MAGDA v spoločnosti prívesného vozňa vybrala premiérovo do Hnileckej doliny. Cestujúcich zaviezla do Gelnice – mestečka v ktorom doteraz badať bohatú banícku minulosť. Pre našich cestujúcich bol pripravený zaujímavý program. Ešte sa poriadne neohriali drevené lavice a už sme stáli v Kysaku. Tu sme si mohli prezrieť  vystavené exponáty pri príležitosti 140. výročia trate Kysak – Spišská Nová Ves. V pristavenom vozni bolo možné zhliadnuť koľajisko veľkosti TT modelárov z Komárna.

Potom sme pokračovali ďalej a zastavili až v Margecanoch. Tu bolo potrebné, aby MAGDA obehla svoj prívešák a bola tak prichystaná na ďalšiu cestu malebným údolím rieky Hnilec. Prázdna nádrž v Ružíne dávala tušiť, že bohaté zásoby snehu vsiakli do vypriahnutej zeme a tak neostalo čím naplniť koryto riečky, ktoré bolo v hornom toku ešte pod ľadovým pancierom.

Krásne slnečné jarné počasie dávalo tušiť, že prichystaný program, nebude narušený prípadným dažďom. Po príchode do Gelnice nás čakalo milé privítanie v podaní miestnej dychovky ako aj krátkeho príhovoru pani primátorky. Po nej sa slova ujal aj Ľubomír Lehotský, ktorý prítomných oboznámil s ďalším programom. A tak sme čoskoro opäť nasadli do vlaku a zviezli sa o pár desiatok metrov ďalej, na zastávku Gelnica-mesto.

Tu na nás čakal sprievodca Igor, ktorý nás potom sprevádzal uličkami mesta. Zaviedol nás do Baníckeho múzea, rímskokatolíckeho a evanjelického kostola. Medzitým ochotne prezradil čo to z bohatej histórie mesta. Medzitým ako cestujúci z Košíc a okolia nasávali informácie od našich sprievodcov, bola pre miestnych už tradične prichystaná kyvadlová jazda v úseku Gelnica – Prakovce. Táto sa opakovala 2x. Po nej si aj osádka vlaku dopriala kúsok oddychu a vybrala sa na krátku prehliadku starej časti mesta. Po čase sa u väčšiny z nás ozval hlad a tak sme i na tento prípad boli pripravení. Načerpať energiu sme mohli v neďalekej reštaurácii. Kto po chutnom obede vládal, mohol si ešte vyšliapať na neďalekú vyvýšeninu, kde sú artefakty po bývalom hrade. Nakoniec sme sa všetci stretli opäť na stanici, odkiaľ popoludní vyrazil vláčik do Mníška nad Hnilcom. Tu po takmer polhodinovej prestávke sme znovu nastúpili do vláčika, ktorý nás napokon odviezol naspäť do Košíc.

 

Verím, že sa prvá tohto ročná jazda Klubu historických koľajových vozidiel z Hanisky pri Košiciach všetkým páčila a že nám ostanú verní aj pri ďalších jazdách, ktoré sme pripravili na tohtoročnú sezónu.

Zdroj: KHKV

You may also like...