Košická detská železnica ukončila sezónu v retroštýle

Populárna železnička v košickom Čermeli sa s tohtoročnou, mimoriadne dlhou a úspešnou sezónou, rozlúčila v retroštýle za veľkej účasti zvedavcov z Košíc, ale aj turistov z východného Slovenska.Prepady vlakov aj v budúcnosti

Obsadené vagóniky Košickej detskej železnice praskali vo švíkoch. Malá trma – vrma však nastala, keď sa vlak rozhodli prepadnúť ozbrojenci z Ďalekého západu. Našťastie, jedinou korisťou, ktorú si kovboji z vlaku odniesli, bol potlesk za netradičné predstavenie. „Takýto program by mohol byť na železničke aj častejšie,“ povedala novinárom mama malého Martina, ktorá na železničku chodieva sporadicky niekoľkokrát za sezónu.

Nový kultúrny bod v Košiciach
Ak sa železničku podarí naštartovať v novom režime, Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica sľubuje, že programov na železničke pribudne. „Rozhodne chceme, aby železnička ožila nielen vďaka parnej mašinke, ale vďaka rôznym kultúrnym, športovým či animovaným podujatiam pre celé rodiny. Boli by sme radi, ak by sa nám podarilo z Detskej železnice vytvoriť nový kultúrny bod v Košiciach“.

Úsilie tretieho sektora ocenila aj viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová, ktorá sa na Alpinku vyviezla unikátnym historickým vagónikom. „Chcem sa poďakovať Košičanom, ktorí do Čermeľa počas sezóny prichádzali a oceňujem prácu dobrovoľníkov, ktorým sa podarilo nielen zastaviť pokles cestujúcich, ale ho dokonca zdvihnúť o takmer 60% oproti minulému roku. Budúca sezóna bude pre železničku prelomová, nakoľko ju budeme prevádzkovať už v spolupráci s OZ Detská železnica.“

Za súčasného prevádzkovateľa ZSSK a.s. sa za podporu poďakoval aj prednosta Zoltán Šimko, ktorý verí, že spolupráca, hoc v inej podobe, bude pokračovať ďalej. „Verím, že najmä tradičné Prebúdzanie Katky v košickom rušňovom depe zostane natrvalo v kalendári obľúbených podujatí všetkých Košičanov.

Retro–happennig
Rozlúčka so sezónou sa na železničke konala prvýkrát. Dobrovoľníci z OZ Detská železnica sa takto chceli poďakovať cestujúcim za ich záujem a zároveň ich pozvať do novej sezóny.

„Železnička prepravila viac ako 20 tisíc cestujúcich a veríme, že tento trend bude pokračovať. Do Čermeľa by sme totiž radi znovu pritiahli deti, ktoré si chcú vyskúšať, aké je to byť na chvíľu železničiarom. Radi by sme sa vrátili k myšlienke, pre ktorú pionierska železnica vznikla. To znamená, že budeme hľadať malých železničiarov, výpravcov či sprievodcov,“ vysvetlil predseda OZ Detská železnica. „Retro-rozlúčkou sme chceli pripomenúť atmosféru, aká na železničke kedysi panovala,“ dodal Lehotský.

Vláčik v nedeľu previezol približne tisícku cestujúcich, z ktorých veľká časť neváhala a do Čermeľa prišla v retro-oblečení. Odmenou im bola cesta zdarma.

Páči sa mi takáto rozlúčka, je tu fantastická atmosféra. Na železničke som prvýkrát a prišiel som v starej železničiarskej uniforme, lebo návrat do minulých časov v duchu recesie vždy ľudí poteší,“ hovorí študent Braňo, ktorý na východ pricestoval až z Bratislavy.

Rozlúčku so sezónou pripravila OZ Detská železnica v spolupráci s Wild West Show Alpinka. „Radi by sme v spolupráci pokračovali aj v budúcej sezóne a železničku ešte viac priblížili k nášmu westernovému mestečku,“ povedal Michal Šimko z Wild West Show Alpinka.

Či sa zámery dobrovoľníkov naplnia, ukáže už nasledujúca sezóna. Tá tradične štartuje 1.mája, no dobrovoľníci sľubujú, že v prípade pekného počasia oživia mašinku ešte skôr.

You may also like...