Lokomotíva Janka v premiére na Mikulášskej jazde 2012

Pravá zimná atmosféra, zasnežené Čermeľské údolie, pestrofarebný vláčik a Mikuláš s čertom a anjelmi prilákali v sobotu na Košickú detskú historickú železnicu stovky rodín z Košíc a okolia.Každé dieťa dostalo mikulášsky balíček a všetci priaznivci železničky do vienka obnovený motorový rušeň a „Letný vagón T-Systems“. Všetko v originálnej atmosfére pravej nefalšovanej zimy.

Veľkú premiéru po dvoch desaťročiach zažila motorová lokomotíva Janka, jedna z dvojičiek známych a obľúbených rušňov, ktoré v minulosti na pionierskej železnici premávali. Spolu s Dankou sa tak stanú nenahraditeľnými pomocníkmi pri ťahaní vagónikov unikátnej košickej atrakcie.

TU_29_2002_Janka

Rušeň na úvod malej slávnosti požehnal a posvätil katolícky kňaz Ján Knapík. Verejnosti bola zároveň predstavená nová publikácia o dvoch úzkorozchodných železničkách na Slovensku a v Poľsku: Košice – Bieszczady. Publikácia, ako aj oprava rušňa, bola financovaná Ministerstvom dopravy a Karpatským euroregiónom Slovensko, za ktorý Janke zaželala veľa rozradostených cestujúcich jeho predsedníčka a zároveň viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová.

K atraktívnej košickej železničke patria aj historické vagóny, ktoré sú hnuteľnou kultúrnou pamiatkou. Mikulášske jazdy sa na železničke uskutočnili po prvýkrát. Pre návštevníkov boli pripravené tri jazdy a vďaka podpore Fondu zdravia Mesta Košice aj teplé deky.

 [nggallery id=20]

Autori fotiek : Peter Šoltýs a Róbert Rudišin

You may also like...