Na detskú železničku sa po štvrťstoročí vracajú deti v úlohách železničiarov

Mladí výpravcovia, sprievodcovia, výhybkári či členovia vlakovej čaty. V týchto úlohách sa po približne štvrťstoročí vracajú na Košickú detskú historickú železnicu deti ako malí železničiari v uniformách.

Presne tak, ako to po desaťročia zažívali tisícky návštevníkov železničky v minulom storočí. Železnička v Čermeľskom údolí je tak jedinou na Slovensku, ktorá umožní deťom plniť si ich veľký sen o železnici. Takáto atrakcia je navyše ojedinelou aj v širšom regióne.

Kosicka detska historicka zeleznica

„Naše občianske združenie Detská železnica Košice prevzalo železničku v minulom roku a jedným z našich hlavných cieľov bolo prinavrátiť železničku deťom. Deti od začiatku prejavili veľký záujem o obsluhu železničky a nám sa podarili sformovať skupinu takmer dvadsiatky chlapcov a dievčat, ktorí v už v tejto sezóne začnú na našej železničke pracovať. Za sebou už majú prvú zmenu, kde boli poučení o bezpečnosti a zvládli prvé základné návesti a zručnosti a pred sebou zodpovednú prácu pod dohľadom železničiarov a animátorov. Ponukou zmysluplne stráveného času chceme nielen zatraktívniť našu železničku, ale prispieť aj k plneniu projektu prevencie kriminality mládeže, na ktorý sme získali financie z Ministerstva vnútra SR,“ povedal riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský.

Deti budú na železničke vždy pod dozorom odborne zaškolených a zacvičených pracovníkov železničky a okrem nich sa do rôznych dobrovoľníckych aktivít zapoja aj ich rodičia. Pôjde napríklad o prípravu dreva, údržbu areálu železničky, či pomoc pri záchrane a obnove historických vozidiel železničky, ktoré sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR ako hnuteľné národné kultúrne pamiatky.

Kosicka detska historicka zeleznica

Do prvej skupiny detí sa zapísali chlapci a dievčatá od sedem do 14 rokov. Pochádzajú pritom nie len z Košíc a blízkeho okolia, najvzdialenejší záujemca bude dochádzať až z Gelnice. Deti budú na železničke počas víkendov najmenej jedenkrát v mesiaci. Najbližšie sa malí železničiari na železničke objavia túto nedeľu, 3. júna 2012 predpoludním.

You may also like...