Mimoriadna udalosť – Zrážka vlakov v Bratislave

Dnes o 15.24 na trati Bratislava Vinohrady- Bratislava hl. stanica na 2. traťovej koľaji vlak Os 2018 narazil zozadu do vlaku Os 4618. Rušeň osobného vlaku 2018 sa následne vykoľajil. Následkom nehody boli zranení traja ľudia vrátane rušňovodiča. Bola odstavená 1. a 2. traťová koľaj, čiže preprava je obmedzená na trase Bratislava – Nové Zámky, Bratislava – Trnava. Na odstránení nehody sa pracuje. Zatiaľ nie je možné odhadnúť čas odstránenia následkov nehody.

Zdroj: TA3

Opatrenia:

Rýchliky budú vedené odklonom cez stanicu Bratislava Nové Mesto s odhadovaným meškaním približne 100 minút a viac.

Osobné vlaky budú nahradené autobusmi (NAD) v úsekoch Bratislava hl. st. – Bratislava Rača a Bratislava hl. st. – Bratislava Vajnory.

Predbežný odhad odstránenia prvotných následkov je približne 2 hodiny.

Železničná doprava na trati v úseku Bratislava hl. st. – Bratislava Vinohrady je opäť obnovená avšak zatiaľ iba po jednej traťovej koľaji. Vzhľadom na uvedené, ako aj s ohľadom na narušený obeh súprav vlakov, očakávame dnes aj počas zajtrajška meškania niektorých vlakov v rozsahu približne 30 – 100 minút. Očakávame, že v priebehu soboty sa situácia upokojí a vlaky začnú postupne jazdiť podľa cestovného poriadku.

Vyjadrenie ŽSR – 29.10.2012:

Vzhľadom k viacerým nesprávnym a protichodným informáciám ohľadne riadenia dopravy v súvislosti so zrážkou vlakov v piatok 26. októbra si dovoľujeme za ZSR objasniť spôsob zabezpečenia jazdy vlakov v predmetnom úseku. ŽSR ako manažér infraštruktúry riadi a zabezpečuje plynulosť a bezpečnosť železničnej dopravy na tratiach Slovenskej republiky nepretržité 24 hodín denne. Doprava na tratiach nikdy nie je bez kontroly.

V úseku, kde došlo k zrážke vlakov,  je jazda vlakov riadená automatickým zabezpečovacím zariadením  – automaticky jazdou vlaku pri súčasnom prenose návestí na rušeň. Vlak prechádza vždy po najbližší traťový oddiel (úsek) ,ak je tento voľný – vtedy svieti návesť, ktorá dovoľuje jazdu, alebo môže byt obsadený – vtedy svieti návesť zakazujúca jazdu  (návesť STOJ!). Vlak môže isť aj  do obsadeného oddielu ( úseku,) avšak potom platia  pre rušňovodiča osobitne pravidla.

You may also like...