Najmodernejšia zriaďovacia stanica Žilina-Teplička

Dňa 4. marca 2012 o 00:00 hod SEČ začala prevádzka v novej zriaďovacej stanici Žilina-Teplička. Ide o zásadný počin v oblasti investícii do železničnej infraštruktúry, zmeny vlakotvorby, organizácie práce a nasadzovania najmodernejších technológií v zriaďovacích staniciach Železníc Slovenskej republiky na Slovensku.

Zriaďovacia stanica Žilina-Teplička je vybudovaná na ploche ohraničenej železničnými stanicami Žilina a Varín, traťovými koľajami spájajúcimi tieto dve stanice a Vodným dielom Žilina. Názov získala podľa názvu neďalekej obce Teplička nad Váhom.
zriadovacia stanica zilina teplickaKoľajisko stanice je tvorené 6 koľajami vchodovej skupiny pre končiace vlaky, 5 koľajami odchodovej skupiny pre východiskové vlaky, zvážnym pahorkom s 18 smerovými koľajami, určenými na samotné triedenie vozňov a Odbočkou Váh, cez ktorú je pripojená vlečka do firmy KIA MOTORS.

V zriaďovacej stanici Žilina-Teplička dokážu denne spracovať takmer 650 vozňov, vybaviť 21 končiacich a 21 východiskových nákladných vlakov. Do novej stanice sa presunuli všetky výkony z existujúcich vlakotvorných staníc vo Vrútkach, Žiliny a Žiliny zriaďovacej stanice. Prevádzku stanice v dennej zmene zabezpečuje 27 turnusových a 8 neturnusových zamestnancov ŽSR.
zriadovacia stanica zilina teplickaDoprava v celom železničnom uzle je zabezpečená staničným zabezpečovacím zariadením – elektronickým stavadlom ESA 11. Technologické počítače ovládajú 117 návestidiel, 98 elektromotorických prestavníkov výhybiek, 39 koľajových obvodov, 111 počítačov náprav, 3 priecestné zabezpečovacie zariadenia, 4 pomocné stavadlá, 5 vykoľajok a jeden elektromagnetický zámok.

Stanica je riadená z dispečerského pracoviska, na ktorom je umiestená veľkoplošná zobrazovacia jednotka s vyobrazením reliéfu koľajiska so spätnou projekciou. Ide o prvé takéto zariadenie na sieti ŽSR.
zriadovacia stanica zilina teplickaDôležitou časťou stanice je zvážny pahorok s 18 smerovými koľajami, tzv. spádovisko. Riadené je elektronickým spádoviskovým zariadením, ktoré ovláda výhybky a 126 koľajových bŕzd. Rozraďovanie súprav nákladných vlakov na zvážnom pahorku je plne automatické.

V obvode stanice je tiež inštalovaných 256 kamier, z ktorých výstupy sa zobrazujú v centrálnej prevádzkovej budove stanice, u dozorcu spádoviska, ako aj na železničnej polícii v Žiline z dôvodu ochrany majetku ŽSR.
zriadovacia stanica zilina teplicka

You may also like...

8 Responses

 1. Ján Čurilla says:

  Bohužiaľ prevádzka na tejto zriaďovacej stanici je tak hlučná , že občania obce Mojš nemôžu v noci spať!

  • iXo says:

   Dobry den pan Curilla, dakujem Vam za Vas komentar a info, poziadam zsr o vyjadrenie. Pokial mate este ine informacie mozete napisat na mail.

 2. Pavol says:

  Dobry den. Mohli by ste mi poskytnut viac informacii o elektronickom spádoviskovom zariadení a automatickom rozradovani suprav. Ako presne tento system pracuje. dakujem.

 3. Ladislav Šebo says:

  Najmodernejšie zriaďovacie nádražie obťažuje neznesiteľným hlukom priľahlú obec Mojš. Ide o vysoké pískavé a škrípavé zvuky pri rozraďovaní vozňov. Pojem najmodernejšie je potom neadekvátny. Projekt bol vypracovaný v 70-rokoch a veselo sa v ňom pokračovalo po 40-ročnej prestávke bez ohľadu na súčasné požiadavky na životné prostredie a teda aj hluk.

 4. Ján Čurilla says:

  Aj keď nepredpokladám , že sa niekto kompetetný zo ŽSR vyjadrí k zmienenému problému ,nedá mi aby som nepopísal niektoré aspekty prevádzky “najmodernejšej zriaďovacej stanice “. Hlavne teraz, v tejto dobe a horúčavách , keď je absolútne nemožné zaspať doma so zatvorenými oknami nás v noci iste potešia zvukové znamenia posunujúcej lokomotívy, respektíve dunivý zvuk dieselových motorov a to už vôbec nehovorím o škrípaní a hvízdaní kolies vagónov.Väčšinou to divadlo začína medzi 22:00 až 01:00 v noci a končí nadránom o 05:00. Takže občania obce Mojš potom s radosťou stávajú do práce a tešia sa chladnejšie dni, aby mohli zatvoriť okná a v noci a konečne sa vyspať.

  • iXo says:

   Chapem Vas, ze je v noci pocut veci ktore cez den az tak nepocut a pri otvorenom okne obzvlast. Skuste sa obratit na Zilinsku univerzitu ci dokazu pomerat hluk ako nezavisla institucia.

 5. Repáň Tibor says:

  ŽSR a jej zodpovedný za túto stavbu absolútne zlyhali.
  Fakty sú takéto:
  Prevzali Projektovú dokumentáciu zo 70-tych rokov.
  Zmenou stavby pred dokončením naviazali na pôvodné stavebné povolenie.Zistili však že pre čerpanie prostriedkov z eurofondov potrebujú mať spracovanú EIU (enviromentálnu štúdiu dopadu na životné prostredie).Spracovali ju a únia im dala zelenú pre čerpanie prostriedkov.Zodpovedným zo ŽSR je jedno že táto štúdia a jej výstupy nebola zapracovaná do stavebného povolenia.Preto v objektovej skladbe chýbajú protihlukové opatrenia.
  Je smiešne že pri nákladoch na stavby spojené s ochranou životného prostredia Európska únia prepláca náklady až do výšky 85%.Teraz bude musieť ŽSR dobudovať protihlukové steny z prostriedkov rezervy stavby , ktoré mohli byť použité na iné potrebné veci.
  Pre porovnanie v projektoch v Českej republike sa stavajú automaticky protihlukové steny všade kde je to potrebné a stavba vynakladá iba 15% oprávnených prostriedkov.
  Hlukové meranie zo strany ŽSR za účasti zástupcov obce Mojš bolo realizované a výsledky merania aj na požiadanie neboli Obci Mojš predložené.Už počas merania bolo každému z prítomných na meraní jasné že výsladok je oproti normám hluku negatívny.
  ŽSR meranie zatajuje a Úrad pre reguláciu železničnej dopravy ako špecializovaný stavebný úrad si toto meranie nevyžiadal!!!!
  Odpoveďou na žiadosť Obce Mojš o zastavenie dočasného užívania stavby je negatívna odpoveď zo strany špecializovaného stavebného úradu.
  De facto a de jure stavbený úrad povoľuje prevádzku ktorá porušuje hygienické normy.
  Dúfam že sa kompetentný zobudia a napravia túto chybu.Keby takto pracovali Obvodné úrady životného prostredia pri napr.čističkách odpadových vôd tak počas akože skušobnej prevádzky vymrie život vo všetkých vodách na slovensku.
  Povolenie na predčasné užívanie je platné do 30.11.2012. Som zvedavý či povolí predĺženie tohto užívania stavby stavebný úrad.
  Obec Mojš celú vec podala na prešetrenie Generálnej prokuratúre.
  Okolo tejto stavby predpokladám ešte bude rušno no nie po pozitívnej stránke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.