Nová éra na Košickej detskej železničke

Detskú železnicu v Košiciach bude prvýkrát v jej histórii prevádzkovať iný, ako štátny dopravca. Po tom, čo z prevádzky odstúpila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a. s. , prevzali jej úlohu nadšenci z občianskeho združenia Detská železnica Košice. Železnička, za významnej podpory mesta Košice, bude môcť konečne budovať nové partnerstvá a získavať finančné prostriedky z grantov a od významných podporovateľov a sponzorov, ktorí sa stanú súčasťou jednej z najväčších atrakcií Košíc a celého regiónu.

 Kosicka detska historicka zeleznica

„Mesto Košice chce aj naďalej podporovať Detskú železničku, ktorú považuje za atraktívne ozvláštnenie nášho mesta nielen pre deti, ale celé rodiny. Má svoju históriu  a množstvo priaznivcov, o čom svedčí aj každoročná vysoká návštevnosť. Je naším záujmom byť nápomocní pri jej nových projektoch. Budeme sa naďalej snažiť dostať do vlastníctva, alebo do dlhodobého prenájmu od ŽSR aj samotnú trať v Čermeľskom údolí. Železnička by sa takto mohla uchádzať o rôzne granty, ktoré by vyústili v jej rekonštrukciu do takej podoby, ako ju Košičania a návštevníci mesta poznali v čase jej najväčšej slávy,“ informovala námestníčka primátora Renáta Lenártová.

Zmena na železničke prinesie už túto sezónu návštevníkom viac jazdných dní (o viac ako tretinu), predĺženie sezóny, väčšiu flexibilitu prevádzky, nepomerne väčšiu propagáciu Košíc a  príliv turistov.

„Našou prioritou je, aj za pomoci mesta a finančných prostriedkov z grantov, vytvoriť z Detskej železnice nový kultúrny bod Košíc. Železnička má silný potenciál stať významnou súčasťou programu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013 už v tomto roku,“ povedal riaditeľ železničky a predseda OZ DŽK Ľubomír Lehotský.

Mesto poskytne na chod železničky prakticky rovnakú sumu ako po minulé roky, no dostane viac v podobe dlhšej sezóny, voľnočasových aktivít dobrovoľníkov a atraktívnejšieho programu pre Košičanov. Deje sa tak aj vďaka podpore silných partnerov ako je VSE RWE Group, spoločnosti Kimex, a.s. či ZSSK, a.s.


Novinky OZ DŽK na tento rok: 

  1. predĺženie sezóny až do 4. novembra a atraktívne jazdy aj v zime,
  2. netradičný začiatoksezóny: už29. a 30. apríla 2012 popoludní o 13:15 a 15:15 hod. dve skúšobné jazdy pre verejnosť s tým, že v nedeľu bude ľudí do Čermeľa dopravovať aj historický autobus Karosa ŠL (odchod o 12:45 a 14:45 z Havlíčkovej)
  3. množstvo sprievodných kultúrnych podujatí: rozprávkový vláčik, westernové prepady, divadelné a hudobné víkendy, workshopy pre deti, brigády pre záujemcov a dobrovoľníkov z radov Košičanov,
  4. obnovenie detskej obsluhy, návrat detí na železničku v podobe malých výpravcov, výhybkárov, sprievodcov a podobne
  5. vydávanie vlastného časopisu R- žurnál
  6. dobrovoľnícke aktivity a obnovenie historického vagóna, ktorý bude slúžiť hendikepovaným ľuďom, rodičom s kočiarmi či cyklistom
  7. prevenčné programy pre deti
  8. Spojazdnenie a úplnú opravu populárneho motorového rušňa Janka, ktorý nepremával takmer 20 rokov