Nové ceny v osobnej železničnej doprave

Od 1. novembra 2011 platí nový cenník Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v osobnej železničnej doprave. Cestovné sa určuje podľa prejdených kilometrov, na rozdiel od doterajšieho pásmového systému. Po novom každý zaplatí len za toľko kilometrov, koľko v skutočnosti precestuje. Nový cenník je spravodlivejší  v porovnaní so starým, ktorý bol nevýhodný pre cestujúcich na kratšie vzdialenosti v konkrétnom pásme.

Doterajšie ceny takmer osem rokov nezohľadňovali nárast nákladov. Za toto obdobie zdražela  elektrická energia o 31 %,  pohonné hmoty o viac než 77 %, inflácia vzrástla v súčte o vyše 27% a zvýšila sa i daň z pridanej hodnoty. Nič z týchto vplyvov sa do cien cestovného doposiaľ nepremietlo.

Nové základné obyčajné cestovné stúplo oproti starým cenám v priemere o 9,96%. Aby boli ceny pre zákazníkov znesiteľnejšie, ponúka ZSSK širokú paletu zliav, nastavenú na potreby a návyky cestujúcej verejnosti. Každý má možnosť zvoliť si zľavu, aká mu vyhovuje.

NOVINKY

Cestujúci môžu využiť na všetky jednorazové lístky 5 % zľavu pri nákupe cez internet. Zľavu za internetový nákup je možné kombinovať aj s inými zľavami.

Ďalšou novinkou je 15% zľava REGIONAL pre cestujúcich v regionálnej doprave do 60 km. Na zjednodušenie prechodu na novú cenovú politiku pripravila ZSSK pre regionálne trate prechodné obdobie, ktoré bude trvať niekoľko mesiacov. Počas neho môžu cestujúci zľavu REGIONAL využívať bez potreby zakúpenia preukazu a pri kúpe lístka na osobný a zrýchlený vlak do 60 km im bude ponúkaná automaticky.

ZSSK zvýhodňuje aj denne dochádzajúcich do práce a za štúdiom a prichádza s novými vyššími zľavami pri traťových časových cestovných lístkoch.

You may also like...