Pendolino dostane do leta WiFi

Pendolina Českých drah dostanou do léta 2012 bezplatné připojení na WiFi. Zároveň probíhá instalování elektrických zásuvek ve vozech 2. třídy. Ve čtyřech ze sedmi vlaků jsou již v provozu a během letošní zimy je budou mít cestující k dispozici ve všech soupravách. Spoje SC Pendolino jsou nadále nejrychlejší vlaky spojující Prahu, Pardubice, Olomouc a Ostravu a jejich využití roste i v letošním roce. V říjnu přepravily o 8 000 cestujících více než v loňském roce.

WiFi do pendolin namontuje na základě vítězství v jednacím řízení s uveřejněním společnost Simac Technik ČR, a.s. V průběhu zimních měsíců proběhne implementace WiFi na první jednotce a následně do léta 2012 bude toto zařízení instalované do zbývajících šesti souprav. Montáž bude probíhat v rámci plánovaných odstávek souprav na údržbu nebo v nočních hodinách tak, aby nebyl omezen provoz spojů SC Pendolino. Přenos signálu mezi vlakem a pevnou infrastrukturou bude zajištěn prostřednictvím pokrytí stávajícími veřejnými operátory. Služba WiFi bude ve spojích SC Pendolino bezplatná.

V současnosti probíhá také doplnění elektrických zásuvek 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících, např. notebooků nebo mobilních telefonů, ve vozech 2. třídy (ve vozech 1. třídy jsou k dispozici od počátku). Cestující mají plně funkční elektrické zásuvky již ve čtyřech soupravách čísel 002, 004, 005 a 007. Ve zbývajících třech soupravách jsou již instalovány rozvody a během zimních měsíců bude doplněna technologie jejich napájení. Do jara 2012 tak budou mít cestující zásuvky k dispozici ve všech spojích SC Pendolino.

pendolinoVlaky SC Pendolino jsou stále nejrychlejší vlaky mezi Prahou a Ostravou. Vzdálenost 351 kilometrů mezi pražským hlavním nádražím a ostravským Svinovem urazí za 2 hod. 56 min. průměrnou rychlostí 120 km/h, tedy přibližně o půl hodiny rychleji než druhý nejrychlejší spoj na této trase. V roce 2010 byly vlaky SC Pendolino také nejspolehlivějšími a nejpřesnějšími vlaky v České republice. Nelze se tedy divit, že zájem o ně roste i v letošním roce. Meziročně za leden až říjen přepravily přibližně o 11 % cestujících více a jen v samotném říjnu, kdy bylo na trase Praha – Ostrava v provozu více spojů, je meziroční nárůst 8 000 cestujících.

WiFi i do dalších vlaků

České dráhy mají zpracovanou studii instalace WiFi i do dalších vlakových souprav a klasických vozů v rozsahu přibližně 400 osobních vozů především pro dálkovou dopravu. Časový harmonogram a skutečný rozsah instalace WiFi do dalších souprav však zatím není stanoven a bude se odvíjet od zkušeností a ohlasu cestujících z provozu WiFi ve vlacích SC Pendolino a také od disponibilních prostředků vyčleněných na instalaci zařízení v příštích letech.

You may also like...