Slovenská strela oslavuje 80. výročie

Komfortné klimatizované súpravy, 100-kilometrová cestovná rýchlosť pri maximálnej rýchlosti 160 km/h, po celý deň pravidelný interval 2 hodiny, množstvo doplnkových služieb, to je súčasná podoba expresného spojenia Bratislavy a Prahy prevádzkovaného v kooperácii národných dopravcov.

Expresné spojenie oboch metropol tento rok oslavuje 80 rokov. V roku 1936 ich po prvý raz spojil expresný vlak Slovenská strela. České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko si toto jubileum pripomínajú neobvyklým výročným dizajnom expresného rušňa série 380, ktorý dnes slávnostne pokrstili.

„Slovenská strela je medzi železničiarmi legendou, či hovoríme o unikátnom technickom diele v podobe motorového vozňa série M 290.0, ktorý je dodnes zachovaný v kopřivnickom múzeu, alebo o expresnom spojení Bratislavy a Prahy, ktoré dnes oslavuje 80. výročie. Určite si zaslúži dôstojné pripomenutie tohto jubilea. Výročný polep nášho v súčasnosti najrýchlejšieho a najvýkonnejšieho rušňa, ktorý navyše jazdí na trati medzi Bratislavou a Prahou, je určite vhodnou formou osláv okrúhleho jubilea,“ povedal dnes predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Českých dráh Pavel Krtek.

Slovenská strela 380.013

„Slovenská strela je i napriek osemdesiatročnému jubileu pre železničiarov na Slovensku i v Čechách stále veľmi významný symbol rýchlosti, komfortu a vyspelosti oboch našich krajín. O jeho význame hovorí aj fakt, že vlak s týmto menom jazdí tak dlho navzdory politickým, spoločenským alebo ekonomickým zmenám a aj dnes ponúka mimoriadne výhodné spojenie oboch metropol. Teší nás, že si ho môžeme i touto netradičnou formou, výročným polepom jedného z rušňov na tejto linke, pripomenúť s našimi českými kolegami,“uviedol na slávnostnom krste predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Filip Hlubocký.

Súčasné expresné spojenie medzi Bratislavou a Prahou prevádzkujú spoločne obaja národní dopravcovia – České dráhy aj Železničná spoločnosť Slovensko. Vlaky, ktoré pokračujú do Maďarska a Nemecka, majú ďalších partnerov v príslušných štátoch v spoločnostiach MÁV-START a DB.

Všetky spoje Slovenskej strely dnes ponúkajú klimatizované súpravy zostavené z nových alebo modernizovaných osobných vozňov. Cestujúci v nich majú k dispozícii elektrické zásuvky na 230 V pre napájanie drobnej elektroniky, ako sú mobilné telefóny alebo notebooky. Vo vlakoch sú zaradené tiež reštauračné vozne a v 1. triede je zabezpečená ich kompletná ponuka servírovaná priamo na miesto cestujúceho. Vozne 2. triedy ponúkajú obsluhu minibarom s drobným občerstvením. V spojoch sú zaradené i vozne prispôsobené pre imobilných cestujúcich s bezbariérovým WC, miesta vyhradené pre cestujúcich s deťmi alebo miesta na prepravu bicyklov. Postupne je do jednotlivých vlakov inštalované aj WiFi pripojenie.

Slovenská strela 380.013

Cestovný čas medzi oboma metropolami je v dnes 3 hodiny a 58 minút a spoje jazdia v pravidelnom dvojhodinovom intervale. Cena cestovných lístkov z Bratislavy do Prahy začína na pätnástich eurách.

„Všetky vlaky EuroCity medzi Bratislavou a Prahou ponúkajú vysoký komfort a množstvo doplnkových služieb. Ale Slovenská strela je medzi nimi dnes výnimočná. Nasadzujeme na ňu modernizovanú súpravu vozňov, ktorú inak využívame na linke Praha – Berlín – Hamburg. Cestujúci v nej budú mať navyše k dispozícii napríklad vlakový portál s informáciami a zábavou. Pripravujeme tiež modernizáciu ostatných vlakov na tejto linke. Tento rok sme na trasu nasadili zmodernizované osobné vozne 2. triedy a vypísali sme výberové konanie na nákup 50 nových komfortných expresných vozňov na rýchlosť 200 km/h, ktoré chceme v budúcnosti nasadiť práve na spojenie medzi Bratislavou a Prahou,“ informoval o novinkách člen predstavenstva Českých dráh zodpovedný za osobnú dopravu Michal Štěpán.

Slovenská strela 380.013

„Chceli by sme tiež pokračovať v zrýchľovaní tohto spojenia,“ povedal Karol Martinček, člen predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorý má v gescii riadenie úseku obchodu, a pripomenul diskutované projekty na koridoroch: „Obaja národní správcovia infraštruktúry pripravujú modernizáciu ďalších úsekov koridoru Bratislava – Praha. Českí kolegovia chcú zmodernizovať úsek medzi stanicami Choceň a Ústí nad Orlicí a u nás na Slovensku sa hovorí o modernizácii trate od česko-slovenskej štátnej hranice do Bratislavy na rýchlosť 200 km/h. Po dokončení týchto projektov by sa mohla cesta Bratislava – Praha skrátiť približne o ďalších 15 – 20 minút.“ Skutočnú revolúciu pre spojenie Bratislavy a Prahy by predstavovala realizácia vysokorýchlostnej trate Brno – Praha, o ktorej sa v Českej republike začína diskutovať. Cesta rýchlovlakom medzi oboma metropolami by potom trvala len dve hodiny.

Legendárna Slovenská strela dosiahla rýchlosť až 148 km/h

 

You may also like...