Pendolino odvezie šesťmilióntého zákazníka

České dráhy zanedlouho přivítají na palubě své vlajkové lodi, spojů kategorie SuperCity Pendolino, šestimiliontého zákazníka. Tento cestující, který je očekáván přibližně v polovině března, se může těšit na lákavou odměnu. Od Českých drah dostane In-kartu s aplikací IN 100, s níž bude moci celý rok zdarma cestovat ve všech spojích ČD. In-karta s aplikací IN 100 platí v první i ve druhé vozové třídě, lze s ní bezplatně převážet zavazadla nebo psa a dále kupříkladu využít expresního spojení na ruzyňské letiště či lanovku na Ještěd.

pendolinoSpoje SuperCity Pendolino jsou v současné době nejrychlejšími vlaky, které spojují hlavní město se severní Moravou a Slezskem. Cesta z Prahy do Ostravy-Svinova jim v současném jízdním řádu trvá 2 hodiny a 56 minut. O víkendech lze Pendolinem cestovat také do Františkových Lázní nebo slovenské Žiliny. Od prosince loňského roku si lze do vybraných spojů SC zakoupit mimo přepravní špičku místenku za 35, 70 nebo za 100 korun.

Loni a také v prvních dvou měsících letošního roku zaznamenal dopravce růst počtu cestujících v Pendolinech mezi Prahou a Ostravou. Spoje jsou provozně v zisku a jejich hospodaření se díky vyššímu počtu cestujících stále zlepšuje.

České dráhy vlastní sedm jednotek Pendolino, které patří k nespolehlivějším a nejpřesnějším spojům Českých drah. Jejich zkušební provoz byl zahájen v prosinci 2005 na trati Praha Masarykovo nádraží – Děčín a později začaly soupravy pravidelně jezdit na nejdůležitější lince v České republice mezi Prahou a Ostravou. Od té doby (za cca 6 let a 3 měsíce) svezla Pendolina již 6 milionů zákazníků.

pendolinoServis v Pendolinech

V první třídě vlaků SC Pendolino podává personál cestujícím v ceně jízdenky občerstvení a denní tisk. Ve 2. třídě pak cestující obdrží zdarma nápoj a denní tisk. Zákazníci však často míří za občerstvením do bistrovozů, kde se každoročně prodá několik desítek tisíc jídel. Bistrovozy jsou zároveň jediným místem v Pendolinech, kde lze podávat alkoholické nápoje. Nápoje a pokrmy v bistrovozech se servírují na klasickém porcelánovém servisu.

V současnosti jsou všechny vozy souprav Pendolino vybaveny elektrickými zásuvkami 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících. V průběhu jara bude také instalováno bezdrátové připojení k internetu. Všechny spoje SC Pendolino by měly nabídnout tuto službu do letošního léta.

Samozřejmou nabídkou vlaků SC Pendolino jsou bezbariérová místa pro vozíčkáře, několik míst pro přepravu jízdních kol nebo tiché oddíly pro cestující, kteří nechtějí být během cesty rušeni a při cestě vlakem dávají přednost odpočinku.

Technické parametry Pendolin  

Pendolino je třísystémová elektrická jednotka s naklápěcí skříní s maximální rychlostí 230 kilometrů za hodinu (české tratě však zatím umožňují jet maximálně 160 kilometrů za hodinu) a výkonem 4 000 kW. Ve vlaku jsou dva vozy první třídy, jeden vůz druhé třídy s bistrem a čtyři vozy druhé třídy. Celková kapacita soupravy je 331 míst k sezení a dvě místa pro vozíčkáře. Vlak měří 184,4 metru.

You may also like...