Posilnenie dopravy počas Univerziády 2015

Svetová zimná univerziáda láka na Slovensko tisícky návštevníkov, športovcov a ich priaznivcov. Na športoviskách na Štrbskom Plese a Osrblí sa predstaví 465 súťažiacich z 34 krajín. Železničná spoločnosť Slovensko ako oficiálny dopravca podujatia posilní regionálnu  dopravu vo Vysokých Tatrách. V priebehu deviatich dní (od 24. januára do 1. februára) ZSSK v porovnaní s bežnou sezónou zvýši kapacitu tatranských električiek aj zubačiek o vyše 40 percent a ponúkne v súhrne viac ako 125-tisíc miest vo vlakoch Tatranských elektrických železníc.

Zdvojené zubačky, posilnené električky

Najväčšiu posilu dostanú zubačky premávajúce na trati Štrba – Štrbské Pleso. ZSSK zdvojí 7 vybraných spojov. Okrem vlaku, ktorý premáva podľa obvyklého cestovného poriadku v zimnej sezóne, pôjde ešte päť minút pred alebo po jeho odchode aj druhá súprava. Počas bežných dní na tejto trati železničiari vypravujú po 17 spojov v každom smere, v čase konania univerziády ich týmto spôsobom bude jazdiť až 24 denne. Súčasne ZSSK ponúkne mimoriadne vlaky na otvárací či záverečný ceremoniál.

Rušnejšie bude aj na trati tatranskej električky z Popradu – Tatier cez Starý Smokovec na Štrbské Pleso. V deň otváracieho ceremoniálu (24. január) a v posledný deň podujatia (1. február) sa budú môcť cestujúci odviezť aj štyrmi mimoriadnymi vlakmi (dvomi z Popradu a dvomi späť zo Štrbského Plesa).

Cestovný poriadok VYSOKÉ TATRY ZIMNÁ UNIVERZIÁDA 2015

425.965 141110 Stary Smokovec

Praktické rady pred cestou

Na tratiach zubačky a tatranských električiek funguje samoobslužný výpravný systém. V týchto vlakoch ZSSK nemá sprevádzajúci personál a cestujúci si musí označiť vopred kúpený lístok v označovači. Ak nastupuje na zastávke / stanici bez osobnej pokladnice a nekúpi si blokový lístok u niektorého z partnerov ZSSK, môže využiť SMS lístok. ZSSK ponúka tiež zvýhodnené ceny cez internet (5% zľava na jednorazový lístok). Pi kúpe cez smartfón, tablet alebo notebook netreba lístok tlačiť, stačí súbor uložiť v zariadení vo formáte pdf. Cestujúci zaregistrovaní do systému bezplatnej dopravy nepotrebujú nulový lístok ako v ostatných vlakoch na Slovensku, ale musia sa preukázať príslušným preukazom na bezplatnú prepravu.

Diaľková doprava

Návštevníci z Bratislavy, Trnavy, Trenčína alebo Žiliny môžu na univerziádu cestovať aj InterCity vlakmi ZSSK. Čas prestupu na tatranské električky v Poprade nepresahuje 15 minút. Okrem toho na trati Žilina – Štrba – Poprad – Košice premávajú v oboch smeroch každé dve hodiny rýchliky.

Svetová zimná univerziáda sa vrátila pod Tatry po viac ako 15 rokoch. Hlavným organizátorom tohto ročníka je španielska Granada. Na Slovensku sa bude súťažiť v behu na lyžiach, severskej kombinácii, biatlone a skokoch na lyžiach. Slávnostný otvárací ceremoniál sa uskutoční na Štrbskom Plese 24. januára o 18:00. Súčasťou podujatia bude aj kultúrny program.

You may also like...