ŽEL-RAIL 2011 – jeden deň na výstave

ŽEL-RAIL je už tradičná medzinárodná výstava výrobkov a služieb pre potreby železníc, ktorá sa každoročne koná na ploche hneď vedľa železničnej stanice vo Vrútkach. To, že je táto akcia úspešná a láka vždy veľa vystavovateľov ale aj návštevníkov dokazuje už jej tohtoročný, v poradí 11.ročník. Ako každý rok, aj tento sa na výstave objavilo veľké množstvo zaujímavých exponátov. Fanúšikov železničných vozidiel určite potešila prítomnosť komplet Push-Pull súpravy 002 na čele s upravenou Princeznou 263 012 práve pre tieto súpravy, ako aj prvá zmodernizovaná lokomotíva radu 757 zo ŽOS Zvolen.

Naopak sklamaním bolo nevystavenie očakávaných vozidiel z produkcie ŽOS Vrútky a to zmodernizovaný rušeň 361 a motorová jednotka 861, ale možno sa dočkáme na budúci rok. Samozrejme do vystavených exponátov bolo možné nahliadnuť a dostať sa tak na miesta, kde sa normálne v prevádzke bežný smrteľník nedostane ( o čom svedčia aj fotky nižšie ) a práve aj z tohoto dôvodu sú výstavy tohoto typu veľmi obľúbené.

Stanovište rušňovodiča – 757 001

Spalovací motor CATERPILAR 3512 CHD – 757 001

Upravené stanovište rušňovodiča 263 012

Vystavovateľov bolo aj tento rok veľa, niektorí mali svoje expozície vonku na výstavnej ploche, niektorí v postavenej hale a samozrejme nesmeli chýbať aj železniční modelári. Vo vnútornej hale mala asi najlákavejšiu prezentáciu firma Škoda Transportation, ktorá určite zaujala ako veľkých tak aj malých.

A spomínaní modelári vo svojich vozňoch, kde sa veru tiež bolo na čo pozerať.

Výstava sa konala v dňoch 20 – 23 septembra a počas každého dňa bol pripravený nejaký sprievodný program. Vo štvrtok 22, počas mojej návštevy, sa konala módna prehliadka nových uniforiem Železničnej spoločnosti Slovensko a.s.. Tej sa budem venovať v samostatnom článku a po prehliadke bol generálny riaditeľ ZSSK a.s. odmenený zlatou medailou výstavy, za inovatívny prístup v železničnej doprave, práve vďaka týmto novým a moderným uniformám.

Určite sa na ŽEL-RAIL pozrieme aj budúci rok a už teraz sa tešíme na nové vozidlá a produkty, ktoré si pre návštevníkov pripravia vystavovatelia

You may also like...