Elektrická poschodová jednotka 951.001 Zuzana bola pokrstená v Nových Zámkoch

V Nových Zámkoch dnes za účasti prvého podpredsedu vlády SR a ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Figeľa predstavili prímestskú elektrickú poschodovú súpravu typu Push-Pull. Vlaková súprava, ktorá dostala meno Zuzana, bude premávať na trati Nové Zámky – Bratislava – Kúty. Celkovo bude do roku 2013 chodiť desať komfortných vlakových súprav tohto typu na tratiach: Nové Zámky – Bratislava – Kúty; Bratislava – Leopoldov/Nové mesto nad Váhom; Nové Zámky – Komárno.

„Cestujúci sa opäť začínajú vracať do vlakov. Počet pasažierov železníc sa v tomto roku postupne zvyšuje a verím, že nastúpený trend ešte viac umocní nasadenie nových pohodlných poschodových vlakov. Keďže najvyšší potenciál cestujúcich je v regióne západného Slovenska, práve tu bolo najviac potrebné nasadiť kvalitné prímestské vlaky ako je Zuzana“, povedal počas slávnostnej minister dopravy Ján Figeľ.

Poschodové riadiace vozne pre riadenie súprav na elektrifikovaných tratiach sú konštruované tak, aby mohli byť zaradené do ľubovoľnej vlakovej súpravy. Cena jednej vlakovej súpravy je 7,4 milióna eur. Celková suma, za ktorú Škoda Vagónka Ostrava (spolu s firmou Škoda Transportation) dodá Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) desať vlakových súprav je takmer 82,8 milióna eur.

Elektrické poschodové súpravy typu Push-Pull (voľne preložené ako tlačiť – ťahať) sa skladajú z rušňa, dvoch kusov vložených vozňov a z riadiaceho vozňa. Ich výhodou je, že v obratovej stanici nie je nutné, aby rušeň obiehal súpravu, ale súprava je ovládaná opačným smerom z riadiaceho vozňa. Tým sa ušetria finančné prostriedky za posuny v obratových staniciach.

V rámci projektu obnovy vozidlového parku ZSSK bude na Slovensko dodaných spolu 10 dvojpodlažných elektrických jednotiek pre prímestskú dopravu, 12 dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu. Nové vlaky budú premávať nielen na západnom Slovensku, ako je to v prípade súpravy Zuzana, ale aj v regiónoch stredného a východného Slovenska. Minulý týždeň začala na východe Slovenska premávať elektrická poschodová jednotka Terézia. Slávnostne bola do užívania odovzdaná v Poprade. Koncom augusta bola v Košiciach predstavená vlaková súprava Alžbeta. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia. Pomer financovania tohto projektu je 50 : 50 (Európska komisia: štátny rozpočet).

Nové súpravy okrem komfortu cestovania prinášajú výhody aj pre invalidných spoluobčanov. V nových súpravách majú uľahčený prístup do vlakovej súpravy. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízko podlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou.

Pre invalidných spoluobčanov rezort dopravy pripravuje aj ďalší projekt. V snahe zjednodušiť cestovanie vlakom imobilným cestujúcim pripravujú slovenské železnice projekt zavedenia zdvíhacích plošín v 40 železničných staniciach. Projekt s celkovými nákladmi 1,35 milióna eur bude tiež spolufinancovaný prostredníctvom fondov EÚ a ministerstvo dopravy ho už schválilo. Hoci prijímateľom pomoci sú Železnice Slovenskej republiky, je to spoločný projekt so ZSSK, keďže obsluhu plošín budú zabezpečovať zamestnanci ZSSK v spolupráci so zariadeniami sociálnych služieb, prípadne s obcami.

You may also like...